Portale Randkowe

Portale Randkowe w Polsce

Życie Singla

Naukowo potwierdzone objawy zakochania

Mówi się że portal randkowy to miejsce, w którym nie można się zakochać, ale jest to na pewno miejsce, gdzie da się znaleźć potencjalne obiekty naszej miłości. W rzeczywistości jest jednak inaczej, bo już sama randka online może być chwilą, w której dojdzie do zakochania się.

Potwierdzili to naukowcy, którzy zajmują się badaniem miłości od strony jak najbardziej namacalnej, czyli poprzez badanie chemii i fizyki mózgu. Stosując szkiełko i oko, udało się ustalić, co dzieje się w organizmie w czasie zakochania.

Symptomy miłości

Podstawowe symptomy miłości są dość łatwe do rozpoznania. Szaleje dopamina, zmniejsza się poziom serotoniny, a mózg wygląda trochę tak, jak u narkomana na głodzie. Efektem tego jest idealizowanie partnera, ciągłe myśli o drugiej osobie oraz ognista zazdrość połączona z niepewnością.

Oprócz tego w naszych głowach dzieje się jeszcze wiele innych rzeczy. Można tu wskazać na kilka czynników takich jak:

  1. Podwyższona emocjonalność – osoba zakochana staje się niestabilna emocjonalnie, mocniej przeżywa smutki i radości, czuje napływ energii, by po chwili wpaść w apatię i stracić apetyt. Takie rozchwianie odbija się na organizmie i można je zaobserwować także poprzez mierzenie akcji serca.
  2. Skupienie na pozytywnych szczegółach – rozchwianie emocjonalne utrudnia chłodną ocenę partnera i często skutkuje fiksacją na szczegółach czy drobnostkach. Trudno jest dostrzegać poważne wady, a w centrum uwagi są nic nieznaczące, drobne gesty pozytywne.
  3. Mimikra – osoba zakochana uruchamia mocniej swoje neurony lustrzane i zaczyna upodabniać się do partnera w celu przypodobania się mu. Jest to działanie zupełnie nieświadome, ale jak najbardziej realne. Nietrudno zauważyć, że udane małżeństwa zmieniają ludzi na coraz bardziej do siebie podobnych.
  4. Planowanie przyszłości – miłość zajmuje bardzo specyficzne miejsce w piramidzie potrzeb człowieka. Zachowania z nią związane przejawiają się podobnie do potrzeby picia wody i zapewnienia sobie miejsca do spania. Tego typu kwestie planujemy zawsze, chociaż często nieświadomie. Podobnie zaczynają się pojawiać plany wspólnego życia.
  5. Utrata kontroli emocjonalnej – osoba zakochana ma wrażenie, że nie panuje zupełnie nad swoimi emocjami i nie tyle je przeżywa, co się im poddaje. Jest to wynikiem silniejszego działania struktur mózgu odpowiedzialnych za refleks czy intuicję oraz ograniczenia części odpowiadających za świadomość i racjonalność.

3 KOMENTARZE

  1. miłości nie da się zbadać, pewnie jakieś tam zachowania się powtarzają, ale miłość nie jest mierzona żadnymi aparatami do badania mózgu 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *